Study Tours to Poland – Edycja Jesień 2013

STP2013-jesien-Fundacja-KReAdukacja-Lublin

Listopadowa wizyta studentów w ramach ?Study Tours to Poland? była pod kilkoma względami inna, niż poprzednie. Po raz pierwszy KReAdukacja przyjmowała gości w jesiennej edycji w listopadzie, a nie październiku. Na szczęście pogoda nie popsuła ani naszych planów, ani humorów uczestników. KReAdukacja po raz pierwszy także przyjmowała uczestniczkę z Mołdowy ? Oprócz Mashy do Lublina przyjechało także 10 uczestników i uczestniczek z Białorusi i Ukrainy.
Nie, jak uczestnicy wcześniejszych edycji, listopadowa grupa poznawała Polskę i Lubelszczyznę w bardzo wielu różnych wymiarach:

  • polskie szkolnictwo wyższe ? jeden z najciekawszych dla uczestników tematów ? było przybliżane w czasie spotkań w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Grupie bardzo podobało się to, ze miała możliwość porównania szkolnictwa wyższego państwowego i prywatnego. Uniwersytet Marii Curie ? Skłodowskiej, największą lubelską uczelnię, nasi studenci poznawali dzięki spotkaniom ze swoimi rówieśnikami z Zarządu Uczelnianego Samorządu Studenckiego UMCS.
  • sektor publiczny i ideę samorządu terytorialnego poznali dzięki tematyczny warsztatom i wykładom prowadzonym przez członków Koła Naukowego Samorządowców z Wydziału Politologii UMCS, ale przede wszystkim podczas spotkań w Urzędzie Miasta Lublin oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.
  • trzeci sektor, czyli organizacje pozarządowe i możliwości ich funkcjonowania w Polsce poznali podczas spotkań w Fundacji Aktywności Obywatelskiej oraz oczywiście podczas licznych wizyt w biurze KReAdukacji 🙂
  • media w Polsce ? temat ciekawy przede wszystkim dla osób, którzy chcą się zajmować dziennikarstwem (ale i pozostali chcieli wiedzieć, jaki wpływ na społeczeństwo mogą mieć media) rozwinęliśmy w czasie wizyty w Telewizji Lublin, w Inkubatorze Medialno ? Kulturalnym, w którym studenci uczą się pracy w radiu i telewizji oraz w Kurierze Lubelskim (spotkanie z redaktorem naczelnym Panem Dariuszem Kotlarzem).
  • jak to bywa w KReAdukacji ? najważniejsze jest własne działanie 😉 Dlatego zawsze elementem naszego programu w czasie wizyt studyjnych są praktyki. I po raz kolejny odbyły się one w prowadzonym przez Fundację Rozwoju Wolontariatu Programie Projektor oraz w Akademickim Radiu Centrum. Nasi studenci ? praktykanci przygotowali i zorganizowali zajęcia dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kalinówce (poznali wiec uroki życia na polskiej wsi, łącznie z problemami w dojeździe do większego ośrodka 😉 ) oraz przygotowali materiały radiowe, m.in. wywiady dotyczące podróżowania i poznawania innych kultur, czy też tego, jak lublinianie postrzegają swoich wschodnich sąsiadów.
  • informacje o tym, czy łatwo jest prowadzić w Polsce biznes i po co prowadzić firmę odpowiedzialną społecznie uczestnicy uzyskali podczas spotkania w agencji reklamowej ?Andale?.
  • jeden dzień cała grupa spędziła w Warszawie. W stolicy odwiedziliśmy Parlament (gdzie uczestnicy zadali baaaardzo dużo pytań o to, jak pracują polscy reprezentanci Narodu), Pałac Prezydencki, Park Łazienkowski, Stare Miasto, zamek Królewski. Odbyło się też spotkanie z grupą STP przebywającą w tym samym czasie w stolicy.
  • to, co najbardziej zainteresowało uczestników, to oczywiście życie codzienne w Polsce. Oprócz zwyczajnych rozmów z polskimi studentami, podczas których mogli otrzymać odpowiedzi na interesujące ich pytania, pokazaliśmy im, ile trzeba wysiłku, żeby uzyskać w Polsce prawo jazdy (wizyta w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego) oraz jak w Polsce bierze się ślub (wizyta w Urzędzie Stanu cywilnego, połączona z obecnością na ślubie przypadkowej, szczęśliwej pary).

Oczywiście staraliśmy się pokazać naszym studentom jak najwięcej Lublina i Lubelszczyzny. Grupa mogła poznać Lublin i z góry (Wieża Trynitarska, Baszta na Zamku Lubelskim) i z dołu (Podziemia Lubelskie i Piwnica Pod Fortuną). Zwiedzano także Archikatedrę Lubelską, Muzeum na Zamku i Muzeum na Majdanku. Uczestnicy odwiedzili także dwa urokliwe miasteczka naszego regionu ? Nałęczów i Kazimierz Dolny. A tak ważną dla Lublina kulturę poznawali m.in. w czasie spektaklu ?Księżniczka Czardasza? w Teatrze Muzycznym.

Jeśli chcecie Państwo zobaczyć jak przebiegała wizyta, zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *