Study Tours to Poland – Wiosna 2015

Study Tours to Poland – Edycja Wiosna 2015

STP-2015-Lublin-Fundacja-KReAdukacja-Study-Tours-to-Poland-wiosna
Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja kolejna już wiosnę rozpoczęła pod znakiem Study Tours to Poland. Pokazywaliśmy Polskę grupie 13 studentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Tak, jak już od kilku lat, uczestnicy tego programu, poznawali Polskę i Lubelszczyznę w bardzo wielu różnych wymiarach:
– sektor publiczny i ideę samorządu terytorialnego poznali dzięki tematyczny warsztatom i wykładom, ale przede wszystkim podczas spotkań w Urzędzie Miasta Lublin ? spotkanie z Panem Sekretarzem Andrzejem Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, gdzie spotkali się z Panem Leszkiem Burakowskim – Dyrektorem Departamentu Organizacyjno-Prawnego.
– polskie szkolnictwo wyższe ? jeden z najciekawszych dla uczestników tematów ? było przybliżane
w czasie spotkań w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Polskie szkolnictwo wyższe oczami studenta uczestnicy STP poznawali na Uniwersytecie Marii Curie ? Skłodowskiej. Tajemnice tej lubelskiej uczelni odsłaniali członkowie Zarządu Uczelnianego Samorządu Studenckiego UMCS.

– trzeci sektor, czyli organizacje pozarządowe i możliwości ich funkcjonowania w Polsce poznali podczas spotkań w Stowarzyszeniu Misericordia, Fundacji Inicjatyw Menedżerskich oraz oczywiście podczas licznych wizyt w biurze KReAdukacji 😉
– media w Polsce ? temat ciekawy przede wszystkim dla osób, którzy chcą się zajmować dziennikarstwem (ale i pozostali chcieli wiedzieć, jaki wpływ na społeczeństwo mogą mieć media) rozwinęliśmy w czasie wizyty w Telewizji Lublin oraz w Kurierze Lubelskim
– jak to bywa w KReAdukacji ? trzeba się wykazać 😉 Dlatego zawsze elementem naszego programu
w czasie wizyt studyjnych są praktyki. I po raz kolejny odbyły się one w prowadzonym przez Fundację Rozwoju Wolontariatu Programie Projektor oraz w Akademickim Radiu Centrum. Nasi studenci ? praktykanci przygotowali i zorganizowali zajęcia dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jastkowie oraz przygotowali materiały radiowe, m.in. wywiady dotyczące zbliżających się Dni Kultury Studenckiej.

– jeden dzień cała grupa spędziła w Warszawie. W stolicy odwiedziliśmy Parlament, Park Łazienkowski, Stare Miasto. Oglądaliśmy także panoramę stolicy z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki.
– Oczywiście staraliśmy się pokazać naszym studentom jak najwięcej Lublina i Lubelszczyzny. Grupa mogła poznać Lublin i z góry (Wieża Trynitarska, Donżon) i z dołu (Piwnica Pod Fortuną). Zwiedzano także Zamek Lubelski z najważniejszym zabytkiem, czyli Kaplicą Trójcy Świętej, Archikatedrę Lubelską, Teatr NN Ośrodek Bramę Grodzką i Muzeum na Majdanku. A tak ważną dla Lublina kulturę poznawali m.in. w czasie spektaklu ?Skrzypek na Dachu? w Teatrze Muzycznym
. Uczestnicy odwiedzili także dwa urokliwe miasteczka naszego regionu ?Kazimierz Dolny i Wojciechów, w którym w prywatnym ZOO nie tylko zaprzyjaźniali się z egzotycznymi zwierzętami, ale mogli także porozmawiać o prowadzeniu ZOO z jego właścicielem. Mimo niesprzyjającej pogody, udało się także zorganizować ognisko .
Uczestnicy programu, razem z polskimi studentami, opracowali i zorganizowali także dwa projekty społeczno ? kulturalne: zajęcia o Ukrainie w Świetlicy Środowiskowej w jednej z dzielnic Lublina oraz międzykulturowy happening pod lubelskim ratuszem. Happening objął patronatem honorowym prezydent miasta 🙂

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wizyty!

Dzień 1 | Dzień 2 | Dzień 3

Dzień 4 | Dzień 5 | Dzień 6

Dzień 7 | Dzień 8 | Dzień 9

Dzień 10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *